صفحه اصلی نقشه راه رویدادها تالار گفتگو نقشه سایت درباره ما گزارش ها English
     
 
 كاهش مصرف سوخت و کنترل آلايندگي خودروها امکان پذير شد

 

antepsin til kat

antepsin til hunde antepsin gargara antepsin compresse

مدير پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرويي گفت: با توسعه اين فناوري در مسيرهاي پرتردد، بخش عمده‌اي از اتلاف سوخت و ايجاد آلاينده‌هاي زيست‌محيطي قابل كنترل و کاهش است.
به گزارش خبرگزاري موج، مديرگروه پژوهشي فناوري اطلاعات جهاددانشگاهي صنعتي شريف با اعلام آغاز اجراي سامانه ي ارتباطات هوشمند خودرويي در مسير تهران–رشت و با اشاره به گزارش وزارت بهداشت در زمينه ي فوت 2700 نفر در تهران بر اثر آلودگي هوا، افزود: اصلاح شيوه‌هاي رانندگي با استفاده از فناوري هاي جديد، زمينه ي كاهش آلاينده هاي ناشي از تردد وسايل نقليه در شهرهاي بزرگ را فراهم خواهد كرد.
حبيب رستمي با اشاره به پروژه ي سامانه ارتباطات هوشمند خودرويي گفت: در اين فناوري، تجهيزاني بر روي خودروها نصب مي شود که مي توانند با يکديگر و با تجهيزات کنار جاده اي، از طريق يک پروتکل ارتباطات بُرد کوتاه اختصاصي به تبادل پيام بپردازند و با مبادله ي اطلاعات حساسي مانند موقعيت، سرعت و جهت حركت خودروها تا بردي معين، رانندگان خودروهاي مجهز به اين فناوري از سطح آگاهي بالاتري در رابطه با حضور ساير خودروها در نزديكي خود برخوردار مي‌شوند.
وي افزود: همچنين با تبادل پوياي پيام بين خودروها، زيرساخت جاده اي و مراکز کنترل ترافيک، اين امکان به وجود مي آيد که رانندگان خودروها بتوانند از وضعيت ترافيکي در طول مسير پيشِ‌رو لحظه به لحظه آگاه شده، مسيرهاي بهتر و روان‌تر را انتخاب کنند، همچنين مي‌توانند سرعت خود را با اطلاع از وضعيت ترافيکي مسير پيشِ‌رو و ظرفيت آن به‌طور نسبتاً يکنواخت تنظيم کنند.
رستمي، بهينه‌سازي زمانبندي چراغ راهنمايي به‌منظور کاهش مصرف سوخت، ارسال توصيه‌هاي رانندگي سازگار با محيط زيست به راننده و يافتن جاي پارک به‌صورت هوشمند را از ديگر کاربردهاي فناوري ارتباطات خودرويي در زمينه ي کاهش آلاينده هاي زيست محيطي ذكر كرد.
وي، قابليت يکپارچه‌سازي اين سامانه با ساير سامانه‌هاي خودرويي و امکان پذيري آن براي پذيرش و پردازش داده‌هاي توليد شده در فرآيند سوخت خودرو كه از طريق الکترونيک خودرو قابل دريافت است را از ديگر ويژگي‌هاي فناوري ارتباطات خودرويي برشمرد و گفت: با اين فرآيند، راننده خودرو مي‌تواند از سلامت اجزاي مؤثر در اين فرآيند مطلع شود و پيام‌هاي هشدار براي تعويض يا تعمير قطعات معيوب را به‌موقع دريافت کند. علاوه بر راننده خودرو، عوامل انتظامي و دست‌اندرکاران حوزه محيط زيست نيز مي‌توانند از طريق ارتباطات خودرو با زيرساخت، خودروهاي معيوب را شناسايي کرده و از ادامه ي حرکت آنها جلوگيري کنند.
مدير گروه پژوهشي فناوري اطلاعات جهاددانشگاهي صنعتي شريف با اشاره به پروژه‌هايي كه با هدف کاهش مصرف سوخت و روان‌سازي ترافيک در جهان انجام شده است افزود: نتايج اين پروژه ها، آماري در حدود 20 تا 25 درصد کاهش آلاينده‌هاي گازي را در صورت استفاده از اين فناوري نشان مي‌دهند.

 


لینک ها
 
آخرین تاریخ بروزرسانی ۱۳۹۷/۵/۲
كليه حقوق اين سايت متعلق به پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی است