صفحه اصلی نقشه راه رویدادها تالار گفتگو نقشه سایت درباره ما گزارش ها English
     
 
 مصرف سوخت و آلاينده هاي محيط زيست کاهش مي يابد

 

mixing ibuprofen and weed

mixing melatonin and weed open

شانا_ گروه پالايش و پخش: مصرف سوخت و آلاينده هاي محيط زيست در کشور با بهره گيري از سامانه ارتباطات هوشمند خودرو کاهش مي يابد.

به گزارش خبرنگار شانا مديرگروه پژوهشي فناوري اطلاعات جهاد دانشگاهي صنعتي شريف در اين باره گفت: با استفاده از فناوري هاي جديد، زمينه کاهش آلاينده هاي ناشي از تردد وسايل نقليه در شهرهاي بزرگ فراهم خواهد شد.

مهندس حبيب رستمي با بيان اينکه بيش از 70 درصد از آلودگي هواي تهران ناشي از تردد وسايل نقليه است، افزود: در حال حاضر يکي از اصلي ترين فناوري هايي که به همين منظور در پروژه ها و برنامه هاي تحقيقاتي جهان در حال رشد و گسترش روزافزون است، فناوري ارتباطات هوشمند خودرويي است.

مدير پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرويي ادامه داد: در اين فناوري تجهيزاتي روي خودروها نصب مي شود که مي توانند با يکديگر و با تجهيزات کنار جاده اي، از طريق يک پروتکل ارتباطات برد کوتاه اختصاصي به تبادل پيام بپردازند و با مبادله اطلاعات حساسي مانند موقعيت، سرعت و جهت حرکت خودروها تا بردي معين، رانندگان خودروهاي مجهز به اين فناوري از سطح آگاهي بالاتري در رابطه با حضور ساير خودروها در نزديکي خود برخوردار مي شوند.

رستمي، بهينه سازي زمان بندي چراغ راهنمايي به منظور کاهش مصرف سوخت، ارسال توصيه هاي رانندگي سازگار با محيط زيست به راننده و ... را از ديگر کاربردهاي فناوري ارتباطات خودرويي در زمينه کاهش آلاينده هاي زيست محيطي ذکر کرد.

به گفته وي همچنين با تبادل پيام بين خودرو ها، زيرساخت هاي جاده اي و مراکز کنترل ترافيک، اين امکان به وجود مي آيد که رانندگان خودروها بتوانند از وضعيت ترافيکي در طول مسير پيش رو لحظه به لحظه آگاه شده و مسيرهاي بهتر و روان تري را انتخاب کنند.

حبيب رستمي افزود: قابليت يکپارچه سازي اين سامانه با ساير سامانه هاي خودرويي و امکان پذيري آن براي پذيرش و پردازش داده هاي توليد شده در فرايند سوخت خودرو که از طريق الکترونيک خوردو قابل دريافت است نيز از ديگر ويژگي هاي اين سامانه عنوان شده است.

به گفته اين مقام مسئول اجراي سامانه ارتباطات هوشمند خودرويي هم اکنون در مسير تهران- رشت آغاز شده که قطعا زمينه کاهش آلاينده هاي ناشي از تردد وسايل نقليه را در پي خواهد داشت.


لینک ها
 
آخرین تاریخ بروزرسانی ۱۳۹۷/۵/۲
كليه حقوق اين سايت متعلق به پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی است