صفحه اصلی نقشه راه رویدادها تالار گفتگو نقشه سایت درباره ما گزارش ها English
     
 
 نگاه قطر به پژوهش هاي فناوري ارتباطات خودرويي

 

قطر – ژوزف وارگيس

29 آوريل 2014

 

يک مرکز مطالعاتي در دوحه قطر اولين نمايش ميداني فناوري ارتباطات خودرويي را در منطقه منا، در پارک علوم و فناوري قطر ([1]QSTP) بر عهده گرفته است تا تلنگري باشد بر فعاليت هاي پژوهش و نوآوري کشور، با اين هدف که امکان استقرار نسل آينده فناوري، کاربردها و خدمات ايمني حمل و نقل جاده اي در اين کشور فراهم شود.

فناوري ارتباطات خودرويي (V2X) به معني قابليت خودروها در ارتباط با يکديگر و با زيرساخت جاده اي از طريق فناوري هاي استاندارد ارتباطات بيسيم است. بر طبق مطالعات انجام شده، اين فناوري در صورت استقرار کامل قادر است از حدود 80 درصد سوانح جاده اي پيشگيري کند. اين نمايش فناوري توسط مرکز نوآوري هاي تحرک پذيري در قطر ([2]QIMC) اجرا مي شود.

به گفته دکتر عدنان ابو دايا مدير اجرايي QIMC،  اين نهاد تنها مرکز تحقيق و توسعه در منطقه منا است که در گستره جهاني وارد استانداردهاي خودروهاي مرتبط شده است.

ابو دايا در اين رابطه گفته است: " اين پروژه مثالي است از اين حقيقت که قطر چگونه مي تواند پژوهش و توسعه را به سطح کاربردها و خدمات فناوري قابل ارائه در بازار، ارتقا دهد. هم چنين فرصتي است براي خلق يک اقتصاد دانش بنيان در قطر و تحقق چشم انداز ملي اين کشور در سال 2030."

بنا به اظهار ابو دايا، QMIC براي استقرار يک سامانه آزمايشي (پايلوت) در مقياس بزرگ، همکاري نزديکي با ذينفعان کليدي در قطر خواهد داشت تا استقرار اين سامانه قبل از جام جهاني 2022 در قطر محقق شود. اين امر کاملا با راهبردهاي ITS و برنامه عمل ايمني جاده اي کشور هم راستا مي­ باشد. اين مرکز نقشه راه روشني براي استقرار اين فناوري دارد. اولين نمايش اين فناوري در منطقه منا در مرحله نخست پروژه انجام خواهد شد. دومين مرحله، برنامه آزمايش سامانه يکپارچه خواهد بود، يعني آزمونهاي ميداني و پايلوت بزرگي که بين سالهاي 2014 و 2017 اجرا خواهد شد. بدنبال اين رويداد سامانه هاي کاملي خواهند آمد که قابليت استقرار و تجاري سازي ميان سالهاي 2017 و 2020 را دارند.

مرکز QMIC تاکنون با مشارکت در سه آزمون کوچک براي آزمايش سازگاري و انطباق با استانداردهاي جهاني، بر روي جنبه هاي مختلفي از اين فناوري فعاليت داشته است. هم چنين طراحي و ساخت تنها واحدهاي ارتباطات سخت افزاري خودروهاي مرتبط را در منطقه که سازگار با استانداردهاي جهاني هستند، به انجام رسانيده است. QMIC داراي دو پتنت اعلام شده و 8 مقاله در کنفرانس هاي بين المللي مي باشد.

 

فناوري ارتباطات خودرويي فراهم کننده ارتباط ميان خودروها با يکديگر و نيز با زيرساخت ارتباطي کنار جاده است. کاربران اين فناوري با استفاده از اطلاعات ترافيکي بلادرنگ مي توانند زمان دقيق سفر تا مقصد خود را دريابند. هم چنين قبل از نزديک شدن به هر خودروي امدادي از حضور آن با دريافت هشدارهاي مرتبط آگاه مي شوند. اين فناوري محدوده سرعت مجاز را بطور خودکار در هر مکان تعيين کرده و به راننده در مورد تخطي از سرعت مجاز هشدار مي دهد.

علاوه براين، کاربران مي توانند اطلاعاتي در موردشرايط جاده هاي پيش رو داشته باشند. آنها هشدارهاي به موقعي براي اجتناب از تصادفات در صورت حواس پرتي در حين رانندگي دريافت خواهند کرد. هم چنين ديد 360 درجه اي از محل هاي مناسب براي پارک خودرو در مجاورت خود و ظرفيت به هنگام پارکينگ ها در اختيار خواهند داشت. اين فناوري به کاربران کمک مي کند با سرعت بهينه رانندگي کرده و از توقف در چراغهاي راهنمايي بپرهيزند. کاربران اين سامانه هم چنين هشدارهايي در مورد خودروهاي خراب شده در فاصله صدها متر جلوتر از خود دريافت خواهند کرد.

مرکز QMIC بر استفاده از فناوري هاي نوظهور تحرک پذيري تمرکز دارد تا بتواند راهکارها و کاربردهاي هوشمندانه‌اي در بخش‌هاي مختلف بازار مانند حمل و نقل، محيط ايمني جاده اي و بسترها و خدمات هوشمند شهري تدارک نمايد.[1] Qatar Science and Technology Park 

[2] Qatar Mobility Innovations Centre

 

(منبع :   www.gulf-times.com)       
1393/02/14

لینک ها
 
آخرین تاریخ بروزرسانی ۱۳۹۷/۵/۲
كليه حقوق اين سايت متعلق به پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی است